Acil durumlarda otomatik kapılar hayat kurtarıyor

Monador Otomatik Kapı Sitemleri Yönetici Ortağı Berk Bingöl

Acil durumlarda otomatik kapılar hayat kurtarıyor

Deprem, yangın gibi saniyelerin çok önemli olduğu acil durumlarda otomatik kapılar binaların güvenli bir şekilde boşaltılmasına büyük katkı sağlıyor. İnsan hatalarını en az seviyeye indiren bu kapılar, hızlı çıkış sağlamasının yanında erişilebilirliği de artırıyor.

 

Zamanla yarışılan deprem, yangın gibi acil durumlarda bireylerin binalardan hızla tahliye edilmesi hayati önem taşır. Kişilerin kaygı seviyesinin yükseldiği ve stres halinde doğru kararlar alamadığı böylesi durumlarda otomatik kapılar acil çıkış gereksinimlerini çeşitli şekillerde karşılayarak hayat kurtarıyor. Otomatik kapıların günümüzde birçok binada engelsiz erişime izin vererek binalara basit, kullanışlı ve güvenli giriş-çıkış imkânı sunduğuna dikkat çeken Monador Otomatik Kapı Sitemleri Yönetici Ortağı Berk Bingöl, acil durumlarda otomatik kapıların sunduğu faydaları 5 başlıkta şöyle sıralıyor:

 

İnsan hatasını azaltır:

Acil durumlarda kaygı seviyesindeki artış, bireylerin yanlış kararlar almalarına neden olabiliyor. Otomatik kapılar hareket sensörleri gibi teknolojilerle donatıldığından heyecan ya da panik durumunda insan hatasından kaynaklanabilecek kapıyı açamama gibi riskleri ortadan kaldırıyor. Özellikle yoğun insan trafiği olan binalarda otomatik kapılar yığılmaların önüne geçerken, güvenlik sorunlarını da azaltıyor.

 

Hızlı çıkış imkânı tanır:

Deprem, yangın, saldırı veya tehdit durumlarında insanların binayı hızlı ve güvenli bir şekilde boşaltmaları gerekir. Bu noktada otomatik kapılar, binada herhangi bir güvenlik tehdidi olduğunda hızlı bir şekilde kapatılabileceği gibi deprem ya da yangında alarmların devreye girmesiyle birlikte otomatik olarak açılabilir ve geçiş kolaylığı sağlar. Böylece bireyler binayı hızlı ve güvenli bir şekilde terk edebilir.

 

Erişilebilirliği artırır:

Otomatik kapılar, kullanıcıların giriş ve çıkışlarda fiziksel güç harcamasını gerektirmediğinden engelli ya da hareket kısıtlılığı olan bireylerin günlük yaşamlarını kolaylaştırmalarına yardımcı olduğu gibi güvenlikleri noktasında da büyük fayda sağlar. Erişilebilirliği artıran otomatik kapılar tüm bireylerin eşit şekilde yararlanabileceği bir ortam oluşturulmasına katkı sunar.

 

Güvenlik:

Otomatik kapıların manuel kapılara kıyasla daha hızlı açılıp kapanabilmesi acil durumlarda bireylerin binadan daha hızlı bir şekilde çıkabilmesine olanak tanır. Öte yandan kapıların otomatik olarak kapanması da tahliye sonrasında kişi ve bina güvenliğini artırır.

 

Acil durum müdahalesi:

Acil durumlarda kurtarma ekiplerinin durumu kontrol altına almak için binaya hızlı ve güvenli bir şekilde giriş-çıkış yapması da son derece önemlidir. Böylesi durumlarda otomatik kapılar, müdahale sürecini hızlandırır. Otomatik kapıların bina otomasyon sistemine bağlanabilme özelliği sayesinde acil durumlarda hangi kapının nasıl davranması gerektiği tanımlanabilir. Acil tahliye noktalarındaki kapılara “açıl” komutu gelir ve binada elektrik olmasa bile kapılardaki akü sistemi sayesinde kapı gerekli hareketi yerine getirir. Otomatik kapılardaki bu yukarıda bahsedilen elektronik sistem ötesinde mekanik güvenlik unsuru da eklenebilir. Otomatik kayar kapılar normalde yana doğru kayarak açılır ve kapanırlar. Bu doğrusal harekete pivot açılım özelliği de eklenebilir. Yani kapı kapalıyken kanat itilince kapının 90 derece olarak açılması sağlanabilir. Bu tip kapıları “panik açılır” ya da yabancı terimiyle “break-out” özelliği olan kapılar olarak adlandırıyoruz.

Özetle; acil durumlarda otomatik kapılar son derece kritik önemdedir. Bu kapılar insanların binadan hızlı ve güvenli bir şekilde çıkmasına yardımcı olarak kişilerin can güvenliğini sağlar.

 

Monador Otomatik Kapı Sitemleri Yönetici Ortağı – Berk Bingöl

 

Haber LinkiCall Now Button