Veri güvenliğini sağlamada otomatik kapıların önemi artıyor

Veri güvenliğini sağlamada otomatik kapıların önemi artıyor

Finansal bilgilere yetkisiz erişimi önlemek için finansal veri güvenliği büyük önem taşıyor. Veri merkezlerinde siber güvenliğin yanında fiziksel güvenliği sağlamanın da son derece olduğuna dikkat çeken Monador Otomatik Kapı Sistemleri Yönetici Ortağı İpek Bingöl “Otomatik kapı sistemleri yangından giriş çıkış kontrolüne kadar pek çok riski ortadan kaldırırken, veri merkezlerinin ürünlerimize ilgisi giderek artıyor” dedi.

 

Dünyanın dört bir yanında şirketler her geçen gün dijital olarak daha fazla birbirine bağlı ve bağımlı hale geliyor. Günümüzde kurumlar internet ve bulut teknolojiler aracılığıyla çok büyük miktarda bilgiyi yönetirken, bu da verileri işlemek ve depolamak için fiziksel alana sahip olmayı zorunlu kılıyor. Bu nedenle, pek çok kuruluşun tesislerinde son derece
kritik bilgilerin depolandığı ve kontrol edildiği bir veri merkezi bulunuyor.

 

Şirketler için kayıplar milyarlarca doları bulabiliyor

Hızla gelişen finans dünyasında, veri merkezlerinin güvenliğinin kritik olduğuna dikkat çeken Monador Otomatik Kapı Sistemleri Yönetici Ortağı İpek Bingöl, “Finans sektöründe online işlemler hızla artarken, veri merkezi hizmetlerine olan talebin de yükselmesi bekleniyor. Böylesi bir ortamda veri merkezi sağlayıcılarının hem finansal dataları korumak için sağlam siber güvenlik önlemleri almaları hem de veri merkezlerinde fiziksel açıdan oluşabilecek riskleri bertaraf etmesi gerekiyor. Aksi takdirde cezalar, tazminatların yanı sıra itibar kaybı ve hisseler üzerinde oluşacak olumsuz etkilerle şirketlerin kayıpları milyarlarca doları bulabiliyor” dedi.

 

Giriş/çıkış kontrolünü sağlıyor, yangına karşı yüksek koruma sunuyor

Veri merkezlerinin fiziksel güvenliğini sağlama noktasında otomatik kapı sistemlerinin son derece önemli olduğuna vurgu yapan Bingöl, “Bir veri merkezinde fiziksel güvenliğin kilit noktalarından biri izinsiz giriş/çıkışların kontrolüdür. Otomatik kapı sistemleri biyometrik tarayıcılar gibi gelişmiş teknolojilerden yararlanarak binaya ya da ilgili bölümlere kimlerin
erişebileceği konusunda yüksek düzeyde güvenlik ve kontrol sağlar. Otomatik kapı sistemlerine entegre olan erişim kontrol sistemleri sayesinde alanlara erişim sadece yetkili kişilerle sınırlandırılır ve giriş/çıkışların en sağlıklı şekilde takibi sağlanır. Öte yandan veri merkezlerinin karşı kaşıya kalabileceği en büyük risklerden biri de yangındır. Hızla kontrol altına alınması gereken yangınlarda hem bina çalışanlarının güvenliğinin hem de elektronik tüm ekipmanların güvenliğinin sağlanabilmesi noktasında da otomatik kapı sistemleri son derece etkili bir çözümdür. Otomatik kapı sistemleri olası bir afet durumunda giriş/çıkışlarda hız ve kolaylık sağlarken, acil çıkışa erişim sunan bu kapılar aynı zamanda yangının da mümkün olduğu kadar küçük bir alanda sınırlandırılmasını sağlar. Buna ek olarak veri merkezlerinin sıcak ve soğuk koridorlarla yapılandırılması enerji tasarrufuna katkı sağladığı gibi aynı zamanda ekipman raflarını, sunucuları, iletişim ekipmanlarını, güç kaynaklarını ve hava işleme ekipmanlarını korumak için de kullanılır. Tüm bu faydaları nedeniyle hassas bilgileri barındıran veri merkezlerinin son dönemde otomatik kapı sistemlerine yoğun bir ilgisi olduğunu gözlemliyoruz” şeklinde konuştu.

 

35 yıldır geniş bir ürün gamı ile hizmet veriyor

1988 yılında kurulan ve sektörün temellerini atan Monador Otomatik Kapı Sistemleri San. ve Tic. A.Ş olarak İsviçre merkezli Gilgen ve Hollanda merkezli Boon Edam markalarının Türkiye ve Ortadoğu ayağındaki tam yetkili merkez üssü olarak faaliyet gösterdiklerini ifade eden Bingöl, sözlerine şöyle devam etti: “Kayar, Döner ve Güvenlik yaya kapılarını kapsayan temassız giriş sistemleri otomasyonu alanında geniş bir ürün ve teknoloji yelpazesine sahibiz. Türkiye’nin dört bir yanında finans kuruluşları, şehir hastaneleri gibi önemli devlet kurumları ve yerli/ yabancı özel sektör kuruluşların kapılarının çoğunda bizim imzamız var. Yurt içinde verdiğimiz hizmetlerimizi Azerbaycan, Gürcistan, Kazakistan, Türkmenistan, Özbekistan, Irak gibi bölge merkezi ülkelerde de sürdürüyoruz. Daha sağlıklı ve daha iyi bir dünya inşa etme hayaliyle ve hedefiyle müşterilerimize birinci sınıf hizmet sunmak için çalışmalarımıza kesintisiz devam ediyoruz.”

 

Haber LinkiCall Now Button